Sort by

jackcasson1 has logged 31 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Attack of the Robots from Nebula-5

The Attack of the Robots from Nebula-5

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sky Is on Fire

The Sky Is on Fire

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Many Colors Of The Sky Radiate Forgetfulness

The Many Colors Of The Sky Radiate Forgetfulness

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hand that Rocks the Cradle

The Hand that Rocks the Cradle

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Citadel

Citadel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry