• Fire of Love

    Fire of Love

    ★★★★½

    Beautiful. Loses half a star bc I don’t rate Miranda July as a narrator.

  • Three Thousand Years of Longing

    Three Thousand Years of Longing

    ★★★

    I’d probably crawl into a bottle for Zefir as well tbh

  • The Beach

    The Beach

    ★★★½

    I’d play cricket on a beach with Alan Johnson forever

  • Men

    Men

    ★★½

    Bit of a let down. How can a film be so transparent and such a mess at the same time? :/


    Gr8 performances tho

  • Her

    Her

    ★★★★

    3 pints

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    What if we met at the volcano and we were naked
    🥺👉👈

  • Jackass Forever

    Jackass Forever

    ★★★★

    Always a pleasure.

    Although it did feel like it could have been even better with more familiar faces. Obvs was expecting to not see Dunn and Bam (bros 😔), but like where was Manny?? Loomis Fall?? Think Raab himself was in it for a bit but was referred to as Chris Raab 🤢🤢

    Either way the gang have enough goat members to still pull it off and I did feel emotional thinking this may be the last time I see lance bangs unsuccessfully hold back his gag reflex.


    Jackass 4.5 soon come 🙏

  • Total Recall

    Total Recall

    ★★★★★

    In the queue for Sisyphos.

    You think you’re you, you’re not you you’re me

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    I enjoyed this so much more second time around.

    Also i had the best sausage roll I’ve ever had on the day I watched it so what a gr8 day mate x

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    Genuinely one of the scariest films I’ve seen. Beautifully acted and so delicate at times, it was a tough but important watch.

    Anthony the actual goat

  • Rocky

    Rocky

    ★★★★★

    Other than the stalking and the fuckin grim brother I actually have no shame in admitting this may be a perfect movie lololol

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★

    Thots R Us