Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Andrew Gray

Andrew Gray

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Andrew
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Andrew’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou? 2000

    ★★★★★ Rewatched by Andrew Gray 16 May 2022

    Pretty much everything great about movies.

  • The Little Girl Who Lives Down the Lane

    The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976

    ★★★½ Watched by Andrew Gray 13 May 2022

    Thanks Joe Bob, good movie!

  • Nightmare Beach

    Nightmare Beach 1989

    ★★★½ Watched by Andrew Gray 12 May 2022

    A biker slasher kills people with his motorcycle/electric chair hybrid. This is so my shit.

  • Rocktober Blood

    Rocktober Blood 1984

    ★★★ Watched by Andrew Gray 08 May 2022

    Been wanting to watch this for so long. I’ve just always been captivated by the title and poster. Alas the movie does not live up to either, but it’s an oddball diy slasher with all the great esoteric eccentricity that an oddball diy slasher can cough up. Bewildering time jumps, terrible acting, worse rock music, at least three nude bathing scenes, some really good practical fx, a bonkers dumb twist, the works. And it was directed by a woman, big plus. If you dig this kind of trash you’ll dig Rocktober Blood.

  • Tangled

    Tangled 2010

    ★★★★½ Rewatched by Andrew Gray 07 May 2022

    The best modern Disney animated by a long shot

  • Hellraiser

    Hellraiser 1987

    ★★★★½ Rewatched by Andrew Gray 05 May 2022

    This movies peers: The Shining, The Exorcist, Rosemary’s Baby

  • The Astro-Zombies

    The Astro-Zombies 1968

    ★★★ Watched by Andrew Gray 04 May 2022

    Prime directive: exterminate the whole fucking place.

  • Night Tide

    Night Tide 1961

    ★★★★ Watched by Andrew Gray 03 May 2022

    Blasphemy: I like this movie better than Cat People?

  • The Wraith

    The Wraith 1986

    ★★★½ Rewatched by Andrew Gray 01 May 2022

    I’m kind of surprised more of my follows don’t bask in the glorious bonkersness of this weird ass light teen drama meets shockingly violent revenge horror film meets Japanese sentai.

  • Maniac Cop 2

    Maniac Cop 2 1990

    ★★★½ Watched by Andrew Gray 02 May 2022

    Nowhere near as good as first despite what everyone says. 

    Also counts as a Christmas movie.

  • Ratatouille

    Ratatouille 2007

    ★★★★½ Rewatched by Andrew Gray 02 May 2022

    Great fucking movie

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead 1968

    ★★★★★ Rewatched by Andrew Gray 29 Apr 2022

    Last Drive In S4 premiere

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 89

Review Tags

4
  • watched at plaza atlanta
  • commentary
  • live organ
  • watched with megan and britney
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro