Jackho has logged 94 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Busy Day

A Busy Day

1914
×
Read the review Edit this entry  
07
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
06
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pottersville

Pottersville

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Splice

Splice

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Black Mirror: Be Right Back

Black Mirror: Be Right Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Secret

The Secret

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
★½
Edit this entry  
04
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Slice

Slice

2018
×
Edit this entry  
15
Fatal Deviation

Fatal Deviation

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive

Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Stephen Fry: Out There

Stephen Fry: Out There

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Daphne & Velma

Daphne & Velma

2018
×
½
Edit this entry  
13
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Edit this entry