• The Northman

    ★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • Malignant

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Pig

    ★★★★

  • The French Dispatch

  • Minari

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • The Night House

    ★★★½

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Guava Island

    ★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Bird Box

    ★★

  • Venom

    ★½

  • Vox Lux

    ★★★½

  • The Nun

    ★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • The Meg

    ★★½

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Set It Up

    ★★★

  • Burning

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★★

  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

    ★★★★

  • Duck Butter

    ★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Mute

  • Annihilation

    ★★★★★

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

  • Coco

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Dunkirk

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • Okja

  • Wonder Woman

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Logan

  • God's Own Country

    ★★★★½

  • Get Out

  • A Ghost Story

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★