Sort by

Jackie has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Throat Notes

Throat Notes

2020
×
Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Primal

Primal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Double King

Double King

2017
×
Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
OPAL

OPAL

2020
×
Edit this entry  
15
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Expelled: No Intelligence Allowed

Expelled: No Intelligence Allowed

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Point

The Point

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
25
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Savage X Fenty Show Vol. 2

Savage X Fenty Show Vol. 2

2020
×
Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Picture a Scientist

Picture a Scientist

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
Edit this entry  
10
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An American in Paris: The Musical

An American in Paris: The Musical

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
24
The Restaurant

The Restaurant

1966
×
★★★
Edit this entry  
21
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
16
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
Edit this entry  
14
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry