Sort by

jack has logged 118 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
John & Yoko: Above Us Only Sky

John & Yoko: Above Us Only Sky

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Two of Us

Two of Us

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
How I Won the War

How I Won the War

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Two of Us

Two of Us

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★½
Edit this entry  
01
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beatles Anthology

The Beatles Anthology

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nut Job

The Nut Job

2014
×
Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mask

The Mask

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
An Education

An Education

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry