jack has logged 97 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Give My Regards to Broad Street

Give My Regards to Broad Street

1984
×
Read the review Edit this entry  
25
Magical Mystery Tour

Magical Mystery Tour

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How I Won the War

How I Won the War

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starstruck

Starstruck

2010
×
Edit this entry  
18
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Game Plan

The Game Plan

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Humboldt County

Humboldt County

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Love is Like Life But Longer

Love is Like Life But Longer

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
Read the review Edit this entry  
30
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Date and Switch

Date and Switch

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
John Lennon Live in Madison Square Garden 1972

John Lennon Live in Madison Square Garden 1972

×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Devil

Devil

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Grease

Grease

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Two of Us

Two of Us

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry