Sort by

Jack has logged 722 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Outer Space

Outer Space

1999
×
Read the review Edit this entry  
27
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Still Processing

Still Processing

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Dream Work

Dream Work

2001
×
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dogboarding

Dogboarding

2011
×
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clerk

Clerk

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Belushi

Belushi

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry