jackal has logged 27 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Signs

Signs

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry