Sort by

Jack has logged 68 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Octopussy

Octopussy

1983
×
Read the review Edit this entry  
14
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kes

Kes

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Faust

Faust

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Angela's Ashes

Angela's Ashes

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Vertical Limit

Vertical Limit

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
04
In America

In America

2002
×
★★
Edit this entry  
04
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★½
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joy

Joy

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Edit this entry