Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Children of the Damned

Children of the Damned

1964
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Road House

Road House

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chitty Chitty Bang Bang

Chitty Chitty Bang Bang

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Puppet Masters

The Puppet Masters

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Them!

Them!

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Eye 2

The Eye 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Eye

The Eye

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chocolate

Chocolate

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry