Jack has logged 484 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★½
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Edit this entry  
20
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Demon

The Demon

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Stole the Sun

The Man Who Stole the Sun

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
A Drama of Jealousy (And Other Things)

A Drama of Jealousy (And Other Things)

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Host

Host

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Crimson Permanent Assurance

The Crimson Permanent Assurance

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
Becoming Santa

Becoming Santa

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Missing

Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hog Wild

Hog Wild

1930
×
★★★
Edit this entry  
07
Placido

Placido

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don't Turn the Other Cheek

Don't Turn the Other Cheek

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★
Edit this entry  
05
The Finishing Touch

The Finishing Touch

1928
×
★★★
Edit this entry  
05
Dirty Work

Dirty Work

1933
×
★★★½
Edit this entry  
05
Double Whoopee

Double Whoopee

1929
×
★★
Edit this entry  
05
Busy Bodies

Busy Bodies

1933
×
★★★½
Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Curse of the Chippendales

Curse of the Chippendales

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Borat’s American Lockdown & Debunking Borat

Borat’s American Lockdown & Debunking Borat

2021
×
★★★½
Edit this entry