Sort by

Jackson has logged 373 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Flight

Flight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trespass

Trespass

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
Edit this entry  
10
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crash

Crash

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bananas

Bananas

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry