jack has logged 43 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Edit this entry  
28
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Traitor

Traitor

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Time

Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry