Sort by

jack has logged 442 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★
Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Censor

Censor

2021
×
★★★
Edit this entry  
07
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry