Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Walker

Walker

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★
Edit this entry  
04
Breakheart Pass

Breakheart Pass

1975
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★
Edit this entry  
03
Busting

Busting

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
Blue Sunshine

Blue Sunshine

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★
Edit this entry  
31
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Lucky Stars

My Lucky Stars

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
Serpent's Path

Serpent's Path

1998
×
★★★★
Edit this entry  
29
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★
Edit this entry  
22
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
18
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Society

Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Morning After

The Morning After

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Reflections of Evil

Reflections of Evil

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Baby

The Baby

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Dry White Season

A Dry White Season

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Brave

The Brave

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Deranged

Deranged

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Premonition

The Premonition

1976
×
★★★½
Edit this entry  
03
Malatesta’s Carnival of Blood

Malatesta’s Carnival of Blood

1973
×
★★½
Edit this entry  
01
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
Twins of Evil

Twins of Evil

1971
×
★★★
Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★★★
Edit this entry  
19
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry