Highest rated films

  • The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

    ★★★★★

  • Tommy Guns

    ★★★★★

  • Secret Friend

    ★★★★½

  • Immaterial Girl

    ★★★★½

  • Under the Influence

    ★★★★½

  • Pê

    ★★★★

  • Moonfleet

    ★★★★★

  • Homecoming – Marina Abramović and Her Children

    ★★★★★

  • Versus: The Life and Films of Ken Loach

    ★★★★

  • Morning of Saint Anthony's Day

    ★★★★

  • Rostov-Luanda

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Revolta

May 24

Last Film

1883

Dec 25

Most Watched

Where Is This Street? or With No Before or After

twice

Homecoming – Marina Abramović and Her Children

twice

Revolta

twice

Genres, countries & languages

Documentary
17 films
Drama
15 films
History
4 films
Animation
3 films
Music
2 films
Comedy
1 film
War
1 film
Crime
1 film
Thriller
1 film
Horror
1 film
Portugal
24 films
France
12 films
USA
8 films
UK
5 films
Brazil
3 films
Germany
3 films
Angola
2 films
Belgium
2 films
Switzerland
2 films
Serbia
2 films
Portuguese
27 films
English
10 films
French
4 films
Serbian
2 films
Chinese
1 film
Spanish
1 film
Croatian
1 film
German
1 film
Documentary
Average 4.50
France
Average 4.50
Portugal
Average 4.40
Portuguese
Average 4.42

Themes & Nanogenres® Patron

Themes

Nanogenres

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 91

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Ice Merchants
Average weighted rating:

4.2

Lowest average

A Couple
Average weighted rating:

2.9

Most popular

Top Gun: Maverick
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

A Soft Hiss of This World

Rated higher than average Patron

Moonfleet

★★★★★ vs 3.54

The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft

★★★★★ vs 4.01

Films José watched in 2022

  • 1883
  • The Tyrant Father
  • Top Gun: Maverick
  • Wolf and Dog
  • Versus: The Life and Films of Ken Loach
  • Saturn Bowling
  • Lynch/Oz
  • Waves
  • A Couple
  • Garotas do ABC
  • Catembe
  • Where Is This Street? or With No Before or After
  • Bettina
  • A Soft Hiss of This World
  • Morning of Saint Anthony's Day
  • The Fire Within: Requiem for Katia and Maurice Krafft
  • Rostov-Luanda
  • Secret Friend
  • North Terminal
  • Moonfleet
  • Under the Influence
  • Além do Sol Posto
  • Homecoming – Marina Abramović and Her Children
  • Homecoming – Marina Abramović and Her Children
  • Where Is This Street? or With No Before or After
  • Love Lights
  • Tommy Guns
  • Field of Blood
  • Raticide
  • 2nd Person
  • See You Later Space Island
  • Nameless Heitor
  • The Left Behind
  • The Pink Jacket
  • Saturno
  • Garrano
  • Worth Your Weight in Gold
  • Pê
  • Language of Birds
  • The Night
  • Nazarbazi
  • Curupira and the Machine of the Destiny
  • A Human Certainty
  • Wasteland No. 3: Moons, Sons
  • Ice Merchants
  • Immaterial Girl
  • Revolta
  • Revolta

World map

Highly rated films José is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Everything Everywhere All at Once
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • RRR
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • The First Slam Dunk
  • The Banshees of Inisherin
  • Kadaisi Vivasayi

Highly rated with José’s friends Patron

  • The Worst Person in the World
  • Aftersun
  • Lullaby
  • Top Gun: Maverick
  • Drive My Car
  • Memoria
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • The Beasts
  • RRR
  • Flee
  • Alcarràs
  • The Fabelmans
  • Everything Everywhere All at Once
  • Argentina, 1985
  • Pearl
  • Avatar: The Way of Water
  • The Banshees of Inisherin
  • Armageddon Time
  • The Power of the Dog
  • Decision to Leave
  • Avatar
  • Nope
  • After Yang
  • Bones and All
  • Licorice Pizza
  • Bodies Bodies Bodies
  • Cha Cha Real Smooth
  • X
  • The Batman
  • You Have to Come and See It
  • Triangle of Sadness
  • The Lost Daughter
  • Apollo 10½: A Space Age Childhood
  • West Side Story
  • Three Thousand Years of Longing
  • The Tragedy of Macbeth
  • Prey
  • Spencer
  • Crimes of the Future
  • Barbarian
  • The Northman
  • Turning Red
  • Nightmare Alley
  • CODA
  • Elvis
  • Kimi
  • Glass Onion
  • Official Competition
  • Encanto
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Black Phone
  • Scream
  • Fresh
  • Belfast
  • Parallel Mothers
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Smile
  • Bullet Train
  • BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths
  • Lightyear

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more