Sort by

Tim has logged 482 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sword of the Stranger

Sword of the Stranger

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Satantango

Satantango

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Braindead

Braindead

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty

2000
×
Read the review Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Azur & Asmar: The Princes' Quest

Azur & Asmar: The Princes' Quest

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry