Sort by

Jacob has logged 117 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
You're Sleeping Nicole

You're Sleeping Nicole

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Overnight

The Overnight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Brink!

Brink!

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Noah

Noah

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Dark Places

Dark Places

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Big Game

Big Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paddington

Paddington

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★½
Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Spy

Spy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Staten Island Summer

Staten Island Summer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bound by Honor

Bound by Honor

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Colors of the Mountain

The Colors of the Mountain

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barbershop

Barbershop

2002
×
★★½
Edit this entry  
25
My Boyfriend's Back

My Boyfriend's Back

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★
Read the review Edit this entry