Sort by

archived account has logged 456 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Negative Space

Negative Space

2017
×
Edit this entry  
02
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Titane

Titane

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
One Small Step

One Small Step

2018
×
Edit this entry  
03
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Puparia

Puparia

2020
×
Read prior review Edit this entry  
01
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Vertical Ray of the Sun

The Vertical Ray of the Sun

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ava's Dating a Senior!

Ava's Dating a Senior!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Edit this entry  
24
Bitter, Sweet, Seoul

Bitter, Sweet, Seoul

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Redline

Redline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cyclo

Cyclo

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Invader Zim: Enter the Florpus

Invader Zim: Enter the Florpus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
In the Absence

In the Absence

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Edit this entry