Sort by

archived account has logged 49 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Atlantic Rim

Atlantic Rim

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Empire

Empire

1965
×
Read the review Edit this entry  
26
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Astro Boy

Astro Boy

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
우주 고양이

우주 고양이

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
SSSS.GRIDMAN

SSSS.GRIDMAN

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tekken

Tekken

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
When the Tenth Month Comes

When the Tenth Month Comes

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bionicle: Mask of Light

Bionicle: Mask of Light

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Edit this entry