Sort by

Jacob has logged 56 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing Kind

The Killing Kind

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Incubus

The Incubus

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blood Harvest

Blood Harvest

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monstrosity

Monstrosity

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Ghost

The Ghost

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Werewolves on Wheels

Werewolves on Wheels

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The War of the Gargantuas

The War of the Gargantuas

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Shark

The Last Shark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hunter Killer

Hunter Killer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Welcome to Mercy

Welcome to Mercy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Speed Kills

Speed Kills

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monster Party

Monster Party

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Heat

Dead Heat

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider

Spider

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry