Sort by

Jacob has logged 425 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Diggstown

Diggstown

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Steal

The Big Steal

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Strike, Dear Mistress, and Cure His Heart

Strike, Dear Mistress, and Cure His Heart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Crosstalk

Crosstalk

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mickey Reece’s Belle Île

Mickey Reece’s Belle Île

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Police Academy 5: Assignment Miami Beach

Police Academy 5: Assignment Miami Beach

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Murder of Crows

A Murder of Crows

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nowhere to Run

Nowhere to Run

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Highwaymen

Highwaymen

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
They're Playing with Fire

They're Playing with Fire

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last of the Finest

The Last of the Finest

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skylines

Skylines

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
China Lake

China Lake

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Badge 373

Badge 373

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rush

Rush

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killing Time

The Killing Time

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Bear

Black Bear

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Color of Night

Color of Night

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Climb

The Climb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Archenemy

Archenemy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fangs

Fangs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry