RSS feed for JacobSilverman

JacobSilverman has logged 106 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Clue

Clue

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry