• Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★

    Went from the biggest hater based on the marketing to begging everyone to see this so we get more big action movies with interesting set pieces, actually funny jokes, and care put into every aspect of it. Very fun flick. Plus seeing silly D&D monsters on the big screen is just really cool as a player/DM

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

    Plucked from the multiverse where Smosh went into making art house cinema

  • Candyman

    Candyman

    ★★★½

    Nia DaCosta nails the horror here with some extremely frightening and artfully creative imagery. It was funny seeing this after going to a fine art school for four years as the characters felt very realistic and the titular art exhibit that the lead creates at the start of the film is actually something with thought behind it that I'd love to see in a real gallery. There's also some sick body horror I wasn't expecting going into this.

    The fact…

  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★

    It has its issues, as I expected coming off the back of the other Rebuild movies, but 3.0+1.0 wraps up this tetralogy perfectly. End of Evangelion was life changing to me and I couldn't imagine another way for Evangelion to end than with that film; this series is different, however. It's remembering the past, but at the same time forging what is new. I appreciate the quiet contemplation of the first hour to welcome in the confused insanity of the…

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    The opening shot begins by directly beckoning to the audience to join the slowly burning journey, but warns it's unlike the Arthurian romances of swords in stone we've all known since we were young. While the world is full of wild and grandious magic, Green Knight is deeply rooted into the grimy earth with it's story of a man that wishes to live with the glory of honor, but flinches at the pain that comes with it. Dev Patel does…

  • Zola

    Zola

    ★★★★

    Gorgeous glowing and sun-bleached visuals that nail the Florida look, constantly draped in the neon lighting of the strip club- perfect as my first trip back to the movies and as a primer for my trip to the state in a couple months.

    I would have liked a little more to the ending since the story left off feeling like there was more to tell. What a wild story it was, though, and the movie makes damn sure you know it actually happened (and was tweeted about).

  • Blow-Up

    Blow-Up

    ★★★½

    I got this movie confused with Peeping Tom so up until the last thirty minutes I thought this photographer was going to start killing his models, and you know since he's so much of an asshole I never really second guessed myself. That ended up really changing my perception of the character and his motivations. Anyway, I think the mimes did it.

  • Genius Loci

    Genius Loci

    ★★★

    Seriously some of the most amazing animation and unique art direction I've ever seen in a film. The urban landscape comes to life in the vibrancy and minimalism as the filmmakers plasticize the frame to show visual meaning. Every smaller detail feels thought out, making something like the feeling of a hangover be still beautiful in it's overwhelmingness. It's like a bad trip; the world shattering, nature peeling back to show the framework. While always visually and auditorily applied in…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★½

    As much as I find a lot of issues in Snyder's work, as well as incredible distaste for the rabid fanbase the Snyder Cut controversy caused, I'm glad he got to make this- not for the fans, but for himself. Dude's been through a lot and he deserves some solace.

    There's something to be said about the way Snyder portrays mythicism and how his heroes feel much more God-like than what any other director is doing right now, but at…

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★½

    Started out extremely promising, but began to show it's flaws within the last few episodes. After leaving the sitcom gimmick behind there's a complete tonal shift that just feels so much more bland in comparison. It really nails the TV show parody, while creating a balance of also having substance that actually works as TV of the era it reconstructs. Easily could have kept doing interesting things into the final act, but there's instead a 180 into pure standard Marvel…

  • Keep Your Hands Off Eizouken!

    Keep Your Hands Off Eizouken!

    ★★★★

    You can just feel Masaaki Yuasa's love for anime flow out of every second. The sense of wonder is done in such a fun way by mixing art styles of the real and imagined world, turning something as mundane as thinking in a grand journey. Asakusa is me when I have a really cool idea at 2am and write it all in a big Google doc only to forget about it the next day. Eizouken looks at the whole process of creation, from that initial spark to triumphantly watching the finished product as the urge to create again boils inside you.

  • Minari

    Minari

    ★★★★½

    Only benefit of not watching this in a theatre is that I could check when I started crying (5 minutes and 14 seconds). I had very serious health issues when I was younger, so David's character hit very close to home for me. This is genuinely one of the greatest American stories ever told, and I'm still crying over it.