Highest rated films

  • Oppenheimer

    ★★★★½

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★½

  • Killers of the Flower Moon

    ★★★★½

  • May December

    ★★★★½

  • Barbie

    ★★★★

  • Bottoms

    ★★★★

  • Asteroid City

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★★½

  • Almost Famous

    ★★★★½

  • Possession

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Nope

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★

  • Game Night

    ★★★★

  • Caché

    ★★★★

  • Funny Pages

    ★★★★

  • Avatar: The Way of Water

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 90 Films logged
  • 7.5 Average per month
  • 1.7 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

TÁR

Jan 1

Last Film

Doctor Who: The Church on Ruby Road

Dec 31

Diary Milestones

Black Mirror: Demon 79
50th Jun 20

Most Watched

Guardians of the Galaxy Vol. 3

3 times

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

twice

May December

twice

Featured lists

Genres, countries & languages

Drama
35 films
Thriller
28 films
Comedy
27 films
Horror
24 films
Action
23 films
Adventure
21 films
Sci Fi
20 films
Mystery
15 films
Crime
11 films
Fantasy
6 films
USA
76 films
UK
12 films
Japan
7 films
Germany
6 films
France
6 films
Canada
6 films
Italy
3 films
Denmark
2 films
English
83 films
Japanese
3 films
Danish
1 film
French
1 film
German
1 film
History
Average 4.12
Crime
Average 3.86
Comedy
Average 3.65
Adventure
Average 3.62
Action
Average 3.61
Fantasy
Average 3.58
Sci Fi
Average 3.52
Animation
Average 3.50
Drama
Average 3.47
Mystery
Average 3.33
Canada
Average 3.92
Germany
Average 3.75
France
Average 3.67
USA
Average 3.55
UK
Average 3.42
Japan
Average 3.14
English
Average 3.52

Themes & Nanogenres®

Breakdown

2023 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 54 Added 490

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

Spider-Man: Across the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest average

Black Mirror: Mazey Day
Average weighted rating:

2.1

Most popular

Barbie
Average weighted rating:

3.9

Most obscure

Violated Angels
Average weighted rating:

3.6

Films Jacob watched in 2023

  • Doctor Who: The Church on Ruby Road
  • Godzilla Minus One
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • The Holdovers
  • Saltburn
  • Asteroid City
  • Speak No Evil
  • Priscilla
  • The Iron Claw
  • May December
  • May December
  • The Marvels
  • The Killer
  • It Follows
  • Five Nights at Freddy's
  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
  • Bottoms
  • No One Will Save You
  • Saw X
  • Killers of the Flower Moon
  • The Exorcist III
  • Pulse
  • Poison
  • The Rat Catcher
  • The Swan
  • The Wonderful Story of Henry Sugar
  • But I'm a Cheerleader
  • Talk to Me
  • Gone Girl
  • Ocean's Eleven
  • National Treasure
  • Invincible: Atom Eve
  • Nope
  • Uncut Gems
  • Secret Invasion
  • Barbie
  • Oppenheimer
  • Infinity Pool
  • Nimona
  • BlackBerry
  • Black Mirror: Demon 79
  • Black Mirror: Mazey Day
  • Black Mirror: Beyond the Sea
  • Black Mirror: Loch Henry
  • Black Mirror: Joan Is Awful
  • Maggie Simpson in
  • Missing
  • Spider-Man: Across the Spider-Verse
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • John Wick: Chapter 4
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • American Psycho
  • Evil Dead Rise
  • Guardians of the Galaxy Vol. 3
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Violated Angels
  • Body Double
  • Lost Highway
  • Caché
  • Possession
  • Evil Dead
  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves
  • Game Night
  • The Super Mario Bros. Movie
  • Sonic the Hedgehog 2
  • Creed III
  • Avatar: The Way of Water
  • The Terminal
  • Gladiator
  • All Quiet on the Western Front
  • Scream VI
  • Creed II
  • Creed
  • Black Panther: Wakanda Forever
  • Knock at the Cabin
  • Little Miss Sunshine
  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania
  • 21 Jump Street
  • Scream
  • Burn After Reading
  • The Nice Guys
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Almost Famous
  • The Menu
  • Funny Pages
  • On the Count of Three
  • Bones and All
  • Triangle of Sadness
  • TÁR

World map

Highly rated films Jacob is yet to see

  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 2
  • Attack on Titan The Final Chapters: Special 1
  • Taylor Swift: The Eras Tour
  • Monster
  • Perfect Days
  • Past Lives
  • Anatomy of a Fall
  • Poor Things

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more