jacobspooner has logged 54 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
07
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry