• Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★½

    Last night when I finished this I started it RIGHT over again. Gooooooood

  • Void

    Void

    ★★★★

    Tremendous editing

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★½

    Reeeeaaaaaaallllllllyyyyyyyy liked this. Think I’ll watch it many times in my life, in fact I could watch it again rn. Rachel Sennott is very good in it, and Fred Melamed is a always a goddamn treasure.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★½

    Glorious nonsense, almost every scene is basked in neon lighting, & Kong wields a weird magic axe. Basically what I’m saying is THIS is exactly what I love to see. Good movie.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

    Justice Is Gray edition

    Just like pretty much every other blockbuster that was originally shot to be in color, the black and white look just does not work for this, even if a couple shots here and there are gorgeous with it. Movie still rips though.

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★½

    Cinematic gold. So pure and yet so rough around the edges, but in the most endearing way. At the end of the day Star Wars is an expensive b-movie that thanks to George Lucas’ world building and sincere care for these characters is easy to get swept up in, and thanks to Marcia Lucas’ reworking in the editing room is perfectly structured, perfectly paced, and just fuckin works through and through. And thank you Harrison Ford for being so goddamn fun to watch.

  • Bull Durham

    Bull Durham

    ★★★½

    Tim Robbins is so charming bro

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★½

    Probably the most devastating movie I’ve ever seen. One of the best endings ever as well. Aleksey Kravchenko gives an all time great perfect. oof

  • 300

    300

    Zack Snyder at his most Zack Snyder. Pure maximalist filmmaking at its most grandiose, exhilarating action that makes me cheer out loud, and one of the most gorgeous movies ever made. That being said, and though I do like it, politically it’s rather #yikes. Do with that what you will.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

    Snyder’s best and most consistent piece of work in the DCEU, this movie is a goddamn triumph lmao now let Zack make whatever he wants @ WB


    and shoutout to Junkie XL’s guitar theme that shit is rad

  • The Departed

    The Departed

    ★★★★★

    A ballad of terrible people lying and screaming at each other all put together by Scorsese and Schoonmaker at their wildest.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★½

    This is really good. I cried two times I believe. The first two hours are completely unlike anything ever put in a film like this, it’s contemplative and in absolutely no rush and it is such a breath of fresh air in a genre that is done basically the same way over and over time and time again. The second act falls into the just pretty good category, not bad at all but more what you would expect (though some…