jacobspooner has written 207 reviews for films rated ★★★★ .

  • Old

    Old

    ★★★★

    Gotta love M. Night for using a sizable studio budget to make a silly but sincere b-movie that doesn’t forget to hit you emotionally. There’s some sick shit done with the camera that really can’t be seen in any other movies out now, cool filmmaker. I’m not quite sure how to feel about that ending though.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★

    Some really great set-pieces in this.

  • The Lost World: Jurassic Park

    The Lost World: Jurassic Park

    ★★★★

    Can’t believe I ever only gave this 3 stars, this is good.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    Batman doesn’t suit up in this movie until 1 hour 52 minutes into it.

    Justice League (2017)‘s end credits start before that point in its runtime.

  • Void

    Void

    ★★★★

    Tremendous editing

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★★★

    “In the dream they took me to the light. A beautiful lie.”

  • Man of Steel

    Man of Steel

    ★★★★

    What I like about this movie is that it’s just so sincere. I do lose a bit of interest once the destruction starts and I think it leans too much into that, but as a whole I still find the movie to be quite touching and human. I’m not really a fan of Henry Cavill but he’s really good here honestly. And we got to see Michael Shannon in full-on angry supervillain mode! Good film.

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    Really hope Daniel Kaluuya wins the oscar for his performance in this. Lakeith deserves a nomination too.

  • Casino

    Casino

    ★★★★

    Fucking hell this movie is depressing, one of the darkest Scorsese movies in my book. And it’s very good. Those last 20 minutes are gold. Gotta shout out Robert Richardson’s cinematography, his lighting and colors are to die for and make this a top 3 best-looking Scorsese movie.

  • The French Connection

    The French Connection

    ★★★★

    It’s always a pleasure to watch Gene Hackman act.

  • Ball of Fire

    Ball of Fire

    ★★★★

    You know you’re about to watch an all-time great scene when Hawks shoots it in a group shot of everyone sitting down. The “Oh, Genevieve” scene brought me to genuine tears. Also that scene in the study with the two guys there (you know the one if you’ve seen it) is THRILLING. Hawks is so good and my favorite director.

    Gary Cooper is a delight and Barbara Stanwyck is a bright shining star.

  • Magic Mike

    Magic Mike

    ★★★★

    I miss when Channing Tatum was one of the biggest movie stars in the world, he’s great. Hope we start seeing more of him again ASAP.


    P.S you gotta love soderbergh