Sort by

jacobstertz has logged 180 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Body Brokers

Body Brokers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Congo

Congo

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Convoy

Convoy

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Striptease

Striptease

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
As I Lay Dying

As I Lay Dying

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Year One

Year One

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry