• Seconds

  • Harper

    ★★★½

  • Kwaidan

  • Goldfinger

  • A Fistful of Dollars

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Contempt

  • From Russia with Love

    ★★★½

  • The Fire Within

  • The Birds

  • 8½

  • To Kill a Mockingbird

  • Lawrence of Arabia

  • Dr. No

  • Harakiri

  • Knife in the Water

    ★★★½

  • La Jetée

  • Jules and Jim

  • Sanjuro

    ★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

  • A Woman Is a Woman

  • Yojimbo

    ★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Pigs and Battleships

    ★★★½

  • Spartacus

  • Psycho

  • L'Avventura

  • Breathless

  • Eyes Without a Face

  • Anatomy of a Murder

  • Good Morning

    ★★★★

  • The World of Apu

  • Compulsion

    ★★★½

  • Sleeping Beauty

  • Vertigo

  • Elevator to the Gallows

  • Wild Strawberries

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

  • Throne of Blood

    ★★★★

  • Aparajito

  • The Killing

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★½

  • Pather Panchali

  • Dreams

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

  • Lady and the Tramp

  • A Lesson in Love

    ★★★

  • Dial M for Murder

  • Seven Samurai

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • I Vitelloni

    ★★★

  • Summer with Monika

    ★★★★

  • Peter Pan

  • Summer Interlude

    ★★★

  • A Streetcar Named Desire

  • Alice in Wonderland

  • Sunset Boulevard

  • To Joy

    ★★★

  • Cinderella

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • A Ship to India

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Crisis

    ★★½

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

  • Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★½