2016

Jaehaerys Jaehaerys’s year in review

Jaehaerys’s highest rated films

  • The Witch

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★½

  • Braveheart

    ★★★★

  • Menace II Society

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

  • True Romance

    ★★★½

  • Frank

    ★★★½

  • The Conjuring

    ★★★½

  • We Are Your Friends

    ★★★½

  • Blackhat

    ★★★½

  • Killing Them Softly

    ★★★

  • A Bigger Splash

    ★★★

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    ★★★

  • Joy

    ★★½

  • Everybody Wants Some!!

    ★★½

  • Iron Man 3

    ★★

Films by week

Jan Dec
  • 19 Films watched
  • 1.6 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

Thor: The Dark World

Aug 23

Last Film

Killing Them Softly

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
9 films
Action
8 films
Crime
6 films
Adventure
5 films
Thriller
5 films
Mystery
5 films
Comedy
4 films
Romance
3 films
Sci Fi
3 films
War
2 films
USA
17 films
UK
4 films
France
2 films
Malta
1 film
Ireland
1 film
Morocco
1 film
Italy
1 film
English
19 films
Italian
4 films
Spanish
3 films
Arabic
1 film
French
1 film
Latin
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 16 Added 336

Watchlist

Stars

Crew

Jaehaerys’s most liked review

Batman v Superman: Dawn of Justice

★★★★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

"Is it really surprising that the most powerful man in the world should be a figure of controversy?"

Superman, the most powerful being in the planet. A man of righteousness, goodness, and care, has found himself in a very unfortunate situation. For me to expand upon this film I first…

More reviews

Jaehaerys’s most liked list

Superhero Films Ranked

Opinions. Films with the same rating should be held around equally.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Carol
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

We Are Your Friends
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Rogue One: A Star Wars Story
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Menace II Society
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2016

  • Killing Them Softly
  • True Romance
  • Carol
  • Frank
  • Braveheart
  • The Conjuring
  • A Bigger Splash
  • Menace II Society
  • Nerve
  • We Are Your Friends
  • The Witch
  • Joy
  • Blackhat
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Everybody Wants Some!!
  • Avengers: Age of Ultron
  • Iron Man 3
  • Thor: The Dark World

Highly rated films Jaehaerys missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • I Am Not Your Negro
  • Cameraperson
  • How to Build a Time Machine

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more