Sort by

—jamie<3 has logged 47 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
Read the review Edit this entry  
27
Winter Light

Winter Light

1963
×
Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
2046

2046

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Read the review Edit this entry  
19
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
Read the review Edit this entry  
18
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

Horrible Histories: The Movie - Rotten Romans

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
11
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rabbits

Rabbits

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
Edit this entry  
08
White Hole

White Hole

1979
×
Read the review Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
08
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
08
Kitbull

Kitbull

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
37 Seconds

37 Seconds

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
01
Viva Maria!

Viva Maria!

2010
×
Edit this entry  
01
Aria Diva

Aria Diva

2007
×
Edit this entry  
01
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry