Sort by

Jagat has logged 521 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Newwz

Good Newwz

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drug War

Drug War

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Housefull 4

Housefull 4

2019
×
Edit this entry  
29
Thambi

Thambi

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Driving Licence

Driving Licence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jack & Daniel

Jack & Daniel

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hero

Hero

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kandukondain Kandukondain

Kandukondain Kandukondain

2000
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mamangam

Mamangam

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Score

The Score

2001
×
★★★
Edit this entry  
16
Minsara Kanavu

Minsara Kanavu

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Padayappa

Padayappa

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★
Edit this entry  
13
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Under World

Under World

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★½
Edit this entry  
11
Kettiyollaanu Ente Maalakha

Kettiyollaanu Ente Maalakha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Love Action Drama

Love Action Drama

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Polladhavan

Polladhavan

2007
×
★★★½
Edit this entry  
06
Magamuni

Magamuni

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Neethaane En Ponvasantham

Neethaane En Ponvasantham

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Manoharam

Manoharam

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Helen

Helen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Vettam

Vettam

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enai Noki Paayum Thota

Enai Noki Paayum Thota

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Vikruthi

Vikruthi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
House Arrest

House Arrest

2019
×
★★
Edit this entry  
25
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry