Sort by

teresa has logged 32 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House I Live In

The House I Live In

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonlight Mile

Moonlight Mile

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Homegrown

Homegrown

1998
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top End Wedding

Top End Wedding

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry