Jaime has logged 416 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
From What Is Before

From What Is Before

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jimi: All Is by My Side

Jimi: All Is by My Side

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Good Marriage

A Good Marriage

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Mood Indigo

Mood Indigo

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rampage: Capital Punishment

Rampage: Capital Punishment

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rampage

Rampage

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Queen

The Queen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Could See a Puma

Could See a Puma

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Diary of Yunbogi

Diary of Yunbogi

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Absent

The Absent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Forgotten Imperial Army

The Forgotten Imperial Army

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo 1958

Tokyo 1958

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ikebana

Ikebana

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hokusai

Hokusai

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fighting Soldiers

Fighting Soldiers

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lion Dance

The Lion Dance

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
We the Economy: 20 Short Films You Can't Afford to Miss

We the Economy: 20 Short Films You Can't Afford to Miss

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Elsa & Fred

Elsa & Fred

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Revenge of the Green Dragons

Revenge of the Green Dragons

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Nest

The Nest

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Gold Bug

The Gold Bug

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boxing Cats

The Boxing Cats

1894
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
At Sea

At Sea

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghost-Cat of Gojusan-Tsugi

Ghost-Cat of Gojusan-Tsugi

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monster Island

Monster Island

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
Mr. Dentonn

Mr. Dentonn

2014
×
★★★½
Edit this entry