Jaime has logged 468 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Punch and Judy

Punch and Judy

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hand

The Hand

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Creeping Terror

The Creeping Terror

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Camila's Awakening

Camila's Awakening

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Experiment Perilous

Experiment Perilous

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Man in the Barn

The Man in the Barn

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Don’t Want to Be Your Brother

I Don’t Want to Be Your Brother

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The King Without a Crown

The King Without a Crown

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ship That Died

The Ship That Died

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Reward Unlimited

Reward Unlimited

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shattered Image

Shattered Image

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Been Busy

Been Busy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Flaming Creatures

Flaming Creatures

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Man Who Causes a Storm

Man Who Causes a Storm

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sirenomelia

Sirenomelia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lovefield

Lovefield

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
SNAP

SNAP

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lake of the Dead

Lake of the Dead

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Broken Panties

Broken Panties

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Film to Come

The Film to Come

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Golden Beetle

The Golden Beetle

1907
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
New York: Broadway at Union Square

New York: Broadway at Union Square

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Partie de cartes

Partie de cartes

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Poultry-Yard

Poultry-Yard

1896
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carmaux: Drawing Out the Coke

Carmaux: Drawing Out the Coke

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Transformation by Hats

Transformation by Hats

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lion, London Zoological Gardens

Lion, London Zoological Gardens

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Childish Quarrel

Childish Quarrel

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ostriches

Ostriches

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dragoons Crossing the Sâone

Dragoons Crossing the Sâone

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Seminary Girls

Seminary Girls

1897
×
★★★
Read the review Edit this entry