jaime ✨ has logged 259 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Again

Home Again

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vamps

Vamps

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scrooged

Scrooged

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Charade

Charade

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It

It

2017
×
★★
Edit this entry  
10
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Memento

Memento

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
All the Real Girls

All the Real Girls

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★
Read the review Edit this entry