Sort by

Jaime has logged 146 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Freelancers

Freelancers

2012
×
★½
Edit this entry  
31
Lola

Lola

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Adult World

Adult World

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Ballad of Cable Hogue

The Ballad of Cable Hogue

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
29
XOXO

XOXO

2016
×
½
Edit this entry  
29
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Nights in the Past

My Nights in the Past

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bob Roberts

Bob Roberts

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miksi koira uneksi?

Miksi koira uneksi?

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Minulta Sinulle Hymyn Kera

Minulta Sinulle Hymyn Kera

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Two Bits

Two Bits

1995
×
★★½
Edit this entry  
26
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★
Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Edit this entry  
25
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★
Edit this entry  
24
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Talking Cat!?!

A Talking Cat!?!

2013
×
½
Edit this entry  
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hot Girls Wanted

Hot Girls Wanted

2015
×
Edit this entry  
23
Loser

Loser

2000
×
Edit this entry  
22
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★½
Edit this entry