Jaime has logged 1,200 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Christmas Blessing

The Christmas Blessing

2005
×
★★
Edit this entry  
30
Santa's Christmas Elf (Named Calvin)

Santa's Christmas Elf (Named Calvin)

1971
×
½
Edit this entry  
30
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Work

The Work

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Mill and the Cross

The Mill and the Cross

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Edit this entry  
27
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
El sur

El sur

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Border Radio

Border Radio

1987
×
★★½
Edit this entry  
22
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Caesar and Otto's Deadly Xmas

Caesar and Otto's Deadly Xmas

2012
×
Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ms. Velma's Most Incredibly Magnificent Christmas Week

Ms. Velma's Most Incredibly Magnificent Christmas Week

1976
×
½
Edit this entry  
19
The Star

The Star

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry