Jaime has logged 61 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dads

Dads

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Accident

Accident

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
We the Poor

We the Poor

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★½
Edit this entry  
24
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Boat People

Boat People

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tartuffe

Tartuffe

1925
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Collective

Collective

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Le Révélateur

Le Révélateur

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cherry

Cherry

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Kinetta

Kinetta

2005
×
Read the review Edit this entry  
09
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
American Dream

American Dream

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Kirikou and the Sorceress

Kirikou and the Sorceress

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Devdas

Devdas

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry