Sort by

Jaime has logged 58 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Gasman

Gasman

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Small Deaths

Small Deaths

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Martin

Martin

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Medium

The Medium

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Kaleidoscope

Kaleidoscope

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
November

November

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
Things

Things

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Viy

Viy

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Visit, or Memories and Confessions

Visit, or Memories and Confessions

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Violation

Violation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dots

Dots

1940
×
★★★
Edit this entry