RSS feed for Jaimie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Downhill

Downhill

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
A Killer in the Family

A Killer in the Family

1983
×
★★★
Edit this entry  
20
To Catch a Killer

To Catch a Killer

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Deliberate Stranger

The Deliberate Stranger

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Presumed Innocent

Presumed Innocent

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
The Gentlemen

The Gentlemen

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Nightwatch

Nightwatch

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
02
L.A. Story

L.A. Story

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
Coma

Coma

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Maverick

Maverick

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rising Sun

Rising Sun

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Vanishing

The Vanishing

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wolf

Wolf

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Dream Lover

Dream Lover

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
*batteries not included

*batteries not included

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Edit this entry  
20
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
19
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
18
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★★
Edit this entry