RSS feed for Jaimie
  • A Good Day to Die Hard

    A Good Day to Die Hard

    ★★★★

    'Alright, let's go kill some motherfuckers'.

    I know it's universally slammed, but I don't care what anyone says, this is a fucking awesome action movie. If you genuinely love action movies, you'll love this. If you hate it, then with respect, you're not a true action movie fan.

    * Stop comparing it to the first three magnificent Die Hard movies! Nothing will ever compare to those (especially the original). AGDTDH has little in common with those three, so just view…

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★

    A major letdown. All surface and no real depth, which is a shame as Mr. Rodgers was a genuinely great man, and he deserved a better movie than this. A few thoughts:

    * Tom Hanks is awesome in the role, but I never expected anything less. The problem is that Mr. Rodgers is a supporting character in his own fucking movie! Yes, that's a deliberate (and wrong) choice, but the main character - Lloyd Vogel - just isn't interesting enough…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★½

    Man, Adam Driver is freakin' amazing in this movie. Fantastic performance. That scene in the house where he loses it (if you've seen it, you know the one), sent chills up my spine. Plus, the final scene where he's reading the letter. So moving. Brilliant acting again. If there's any justice, Driver should win Best Actor at the Oscars, even ahead of Joaquin Phoenix.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★½

    As a massive Scorsese fan, it's hard for me to admit this but The Irishman is a huge disappointment. In fact, right now, it's one of my least favorite Scorsese movies, which - considering the amazing cast and filmmaking pedigree - is hard to comprehend. A few observations:

    * Visually, it's drab, and has none of the stunning cinematography, set design, lighting, editing etc. of Goodfellas and Casino. Yes, I get that they're different movies with polar opposite themes (and…

  • Get Out

    Get Out

    ★★★

    A decent movie but worthy of a Best Picture nomination? Give me a break. Jordan Peele is a hack; I thought that the first time I saw Get Out, and I think that even more after seeing the execrable trainwreck that is 'Us'.

    I'll give you a prime example of why Peele is a hack, and it comes in this movie: Near the end, Chris is in Rose's bedroom, and out of the blue he decides to go into her…

  • Parasite

    Parasite

    ★★

    Urgh. The nuclear hype over this movie is sickening. There must something in the water because hordes of people have been gripped by some Groupthink, hive-mind mass delusion. By any objective measure, Parasite is grossly overrated. Technically good, with decent cinematography and good acting, but apart from that, it's just dull, and (IMO) morally repugnant.

    * Why exactly am I supposed to care about this 'family' of selfish, uncaring narcissistic deadbeats? Because that's exactly what they are: narcissists, with zero…

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ½

    Mama Mia (!) A total failure on every level. One of the worst action screenplays ever conceived, 'directed' by a lazy 'auteur' who's obsessed with technique and doesn't give a fuck about story, character development and dialogue.

    This movie proves (once again) that Hollywood is filled with MORONS who don't know shit from shinola when it comes to effective storytelling. Seriously, how is it possible that NO ONE saw how bad the script is? Gemini Man has some serious heavyweights…

  • The Shawshank Redemption

    The Shawshank Redemption

    ★★★★★

    I know it's a cliche, but they just don't make them like this anymore. Still a masterpiece, and inarguably one of the greatest movies ever made. Who gives a fuck if it didn't change cinema (the excuse film snobs use to denigrate the movie). Shawshank is a bona fide work of art, and great art has the power to evoke genuine, enduring emotion and that's certainly the case here.

    I never got to see Shawshank in a movie theater back…

  • Child's Play

    Child's Play

    ½

    A total fucking travesty, and like that other turd of a remake, Halloween, this completely misses the point about what made the original such a classic horror movie. I like the fact that it added something new, i.e the A.I. angle, and Chucky being able to control machines, etc. However, they did nothing memorable with the updated premise. A few points:

    * Cutting out the Charles Lee Ray possession angle is a monumental fuck up. Stupid decision. Without that, Chucky…

  • Us

    Us

    ★½

    One of the *stupidest* movies I've seen in a long time. I'll be back at a later date to explain why. Jordan Peele is a hack; and yes, I thought that after Get Out, too.

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★

    Sometimes, the original is better (well, actually 95% of the time).

    Just okay. Moderately atmospheric, but criminally lacking in real scares. Basically a by-the-numbers retread of the 1989 movie. This needed someone to come in and do something *different*. Start by getting rid of the whole Victor Pascow subplot. It's not necessary or frightening. It's pointless filler that takes up too much screentime. Replace it with something more rooted in reality. The Zelda subplot works because it's something that could…

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    It's now December 10th, and at no point in the last two months have I had any desire to rewatch 'A Star Is Born'. I enjoyed the movie at the time, but for me, it has zero rewatch value.

    **Spoilers**

    One possible reason for my incremental apathy towards the movie is the fatal story decision to have Jackson Maine commit suicide near the end of the movie. In my view, this was a totally unnecessary, defeatist downer, and an easy,…