RSS feed for Jaina

Jaina has logged 135 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Twister

Twister

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rough Night

Rough Night

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Table 19

Table 19

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★
Edit this entry  
30
The Best Exotic Marigold Hotel

The Best Exotic Marigold Hotel

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gold

Gold

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Edit this entry  
03
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Christine

Christine

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Desierto

Desierto

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Edit this entry