Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
17
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Goon

Goon

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
12
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alligator

Alligator

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lady of the Manor

Lady of the Manor

2021
×
★★½
Edit this entry  
02
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★½
Edit this entry  
22
Taipei Suicide Story

Taipei Suicide Story

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Kate

Kate

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
17
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Box

The Box

2009
×
★★½
Edit this entry  
13
Pulse

Pulse

2001
×
★★½
Edit this entry  
12
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hardware

Hardware

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★½
Edit this entry  
11
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★
Edit this entry