Jakarta Cinema Club has logged 253 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The American Meme

The American Meme

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Belle

Belle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Life Itself

Life Itself

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Beuys

Beuys

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love Story

Love Story

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Sentence

The Sentence

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nay

Nay

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Creed II

Creed II

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dongeng Mistis

Dongeng Mistis

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

Virgin Stripped Bare by Her Bachelors

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Friday

Friday

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
An Afghan Love Story

An Afghan Love Story

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suzzanna: Buried Alive

Suzzanna: Buried Alive

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
A Man Called Ahok

A Man Called Ahok

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Escape

The Escape

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Returning

The Returning

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
I Dance on Your Grave

I Dance on Your Grave

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Negotiation

The Negotiation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Skull

Skull

2017
×
Read the review Edit this entry