Sort by

jake_loew has logged 291 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Da Kath & Kim Code

Da Kath & Kim Code

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Stoker

Stoker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★
Edit this entry  
26
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Dead

The Dead

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Father

The Father

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Every Little Step

Every Little Step

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
★★
Edit this entry  
18
The Flying Lovers of Vitebsk

The Flying Lovers of Vitebsk

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Center Blues

Call Center Blues

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Christmas Setup

The Christmas Setup

2020
×
★★
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Amazing Quest of Ernest Bliss

The Amazing Quest of Ernest Bliss

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★
Edit this entry  
08
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Yentl

Yentl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★½
Edit this entry  
04
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry