Sort by

jake_loew has logged 339 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Core

The Core

2003
×
Edit this entry  
28
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
CODA

CODA

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Room for One More

Room for One More

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Year of the Dog

Year of the Dog

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Life After Tomorrow

Life After Tomorrow

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Together Together

Together Together

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Into the Woods

Into the Woods

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Road to Zanzibar

Road to Zanzibar

1941
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Road to Singapore

Road to Singapore

1940
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella

Cinderella

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Humans

The Humans

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
B.A.P.S.

B.A.P.S.

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
September

September

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Edit this entry